Otwarta nauka: co to takiego?

Otwarta nauka: co to takiego?

10.12.2019
Czyta się kilka minut
W ciągu ostatnich kilku lat jesteśmy świadkami ożywionej dyskusji na temat tego, jak ulepszać prowadzenie badań naukowych w duchu większej otwartości i transparentności.
William Holbrook Beard, Naukowcy w pracy
D

Dewiza jednego z pierwszych towarzystw naukowych na świecie - brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego - brzmi "Nullius in verba." Przekonanie, że naukowcy niczego nie powinni przyjmować na słowo, ale powinni dążyć do weryfikacji stawianych tez, jest jednym z fundamentów nauki. Jeśli jednak przyjrzymy się temu, jak wygląda praktyka naukowa, zobaczymy, że dostęp do szczegółów prowadzonych badań jest często utrudniony lub wręcz niemożliwy - prowadzi to do tego, że społeczny odbiór opiera się często na słowach badaczy i badaczek.

W ciągu ostatnich kilku lat jesteśmy świadkami ożywionej dyskusji na temat tego, jak ulepszać prowadzenie badań naukowych w duchu większej otwartości i transparentności. Ta dyskusja wywołała szereg dynamicznych zmian oraz praktycznych rekomendacji w zakresie prowadzenia badań. Celem wykładu jest przedstawienie tej dyskusji oraz zaprezentowania praktyk otwartej nauki takich jak m.in. prerejestracja badań, publiczne udostępnianie materiałów badawczych i danych, replikacje badań, oraz otwarty dostęp do publikacji.

Nauka na żywo II: wielkie debaty - zadanie finansowane w ramach umowy 761/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Zobacz wykład dr Katarzyny Jaśko:


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz