Granice nauki

Granice nauki

28.09.2014
Czyta się kilka minut
Szanowni Czytelnicy, oddajemy w Wasze ręce pierwszy dodatek z cyklu „Wielkie Pytania”, przygotowany wspólnie przez „Tygodnik Powszechny” i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Okładka dodatku "Wielkie pytania (1): Granice Nauki" / Mark Garlick / Getty Images
T

Tytuł serii – jak wyjaśnia powyżej ks. prof. Michał Heller – zaczerpnęliśmy od jednego z projektów Fundacji Johna Templetona, w przekonaniu, że poszukiwanie i przybliżanie odpowiedzi na owe Wielkie Pytania to jeden z kluczowych elementów misji zarówno „Tygodnika”, jak i Centrum Kopernika.
W pierwszym odcinku cyklu zajmujemy się granicami nauki z punktu widzenia fizyki i kosmologii, nauk kognitywnych i normatywnych oraz filozofii i teologii, których badaniu poświęcony był realizowany przez Centrum Kopernika projekt badawczy pt. „The Limits of Scientific Explanation” („Granice wyjaśniania naukowego”), finansowany przez Fundację Templetona. W ramach tego projektu łącznie przygotowanych zostało 300 artykułów naukowych, 31 książek – monografii i prac zbiorowych, 120 artykułów popularnonaukowych, odbyło się też 18 międzynarodowych konferencji naukowych i 75 wykładów otwartych. Ponadto ukazało się 13 tłumaczeń książek popularnonaukowych, a 180 filmów – nagrań wykładów lub wywiadów ze światowej sławy naukowcami – zostało opublikowanych online.
Niniejszy dodatek przybliża główne idee grantu. Materiały przygotowane w ramach projektu znaleźć można m.in. na stronie GraniceNauki.pl, kanale youtube.com/CopernicusCenter, a większość książek można zamówić na stronie wydawnictwa Copernicus Center Press: www.ccpress.pl.

REDAKCJA: Mateusz Hohol, Michał Kuźmiński, Łukasz Kwiatek | projekt graf.: Marek Trojanowski
WSPÓŁWYDAWCA: Fundacja Centrum Kopernika

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz