Ameby, orzęski, wiciowce - historia podglądania "małych zwierzątek"

czwartek, 21.09.2017, 19:00 do 20:00
Kraków
21 września zapraszamy na pierwsze dwa wykłady z cyklu Granice Nauki X: Przełomy w nauce

Łukasz Lamża: Ameby, orzęski, wiciowce - historia podglądania "małych zwierzątek"

"Małe zwierzątka", czyli animalcule, są znane od XVII wieku i są od tego czasu przez nas podglądane z rosnącą fascynacją. Nic dziwnego - w jednym milimetrze sześciennym wody czy gleby potrafi zmieścić się niewyobrażalna, bujna menażeria drapieżników i ich ofiar, pasożytów i ich gospodarzy, filtrujących wodę kolonii, a nawet jednokomórkowych ruchliwych drapieżniko-glonów. Pierwsi protozoolodzy traktowali te organizmy rzeczywiście jako zwierzątka, opisując ich anatomię i zachowanie, ich zwyczaje i to, jak reagują na nowe sytuacje. Dziś coraz częściej opisuje się protisty - bo tak dziś formalnie określa się te organizmy -  bezosobowo, nadając im niewiele więcej "osobowości" niż bakteriom. Czy jest jakaś droga środka? Na wykładzie przyjrzymy się na własne oczy niektórym co bardziej fascynującym "pierwotniakom", korzystając z niezwykłych możliwości obrazowania dostępnym w XXI wieku, żeby samodzielnie wyrobić sobie zdanie na temat "osobowości" ameb, orzęsków, wiciowców i ich maleńkich krewniaków.

Dr Łukasz Lamża jest filozofem przyrody, tłumaczem, nauczycielem akademickim i popularyzatorem nauki, redaktorem działu naukowego „Tygodnika Powszechnego”, w którym prowadzi m.in. autorską rubrykę „Czytamy Naturę”.
Zapraszamy do lektury jego artykułów: https://www.tygodnikpowszechny.pl/autor/lukasz-lamza-2263
Oraz obejrzenia wykładów i dyskusji: https://www.youtube.com/playlist?list=PLuqpwpkBmbAn8qst1S-5L6qLDH36rj4XR
Więcej także na https://pl-pl.facebook.com/co.robi.lukasz.lamza/

Ameby, orzęski, wiciowce - historia podglądania "małych zwierzątek"
Wykład dr. Łukasza Lamży w ramach cyklu „Granice Nauki X: Przełomy w nauce”
Czas: 21 września, godz. 19:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14.

Wstęp wolny, wykład będzie nagrywany.

„Wielkie Pytania cz. II: Przełomy w nauce” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem