Argumentacja, emocje i poznawcze domknięcie. Dlaczego w wielu sprawach nigdy nie będziemy w stanie się porozumieć? (Marek Jakubiec)

czwartek, 30.03.2017, 18:00
Kraków
W czwartek 30 marca zapraszamy na wykład Marka Jakubca (Uniwersytet Jagielloński, Centrum Kopernika) o tym, jaką rolę w sporach odgrywa potrzeba poznawczego domknięcia, czyli dlaczego racjonalne argumenty często nie wystarczają, by zmienić czyjś punkt widzenia.

Wszyscy dyskutujemy. Od najprostszych rozmów o prognozach wzrostu cen ziemniaków, przez analizę wydarzeń politycznych i propozycji zmian prawnych, aż po rozważanie abstrakcyjnych metafizycznych problemów stosujemy podobne sposoby wymiany opinii. Czy jednak nasza argumentacja zawsze ma charakter racjonalny? A może najczęściej pozostaje na usługach drzemiących w nas emocji? Ciekawego tła do rozważania tych zagadnień w postaci konstruktu „domknięcia poznawczego” dostarcza współczesna psychologia. Czy jego analiza może nam coś podpowiedzieć w kontekście tak częstego braku porozumienia między nami?.

Na te wszystkie pytania w swoim wykładzie spróbuje odpowiedzieć Marek Jakubiec - filozof i prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Wykłady z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" poświęcone są pięciu parom pojęć, pomiędzy którymi - z różnych perspektyw - współcześnie zacierają się granice. Mówimy o następujących parach pojęć: człowiek - zwierzę, porządek - chaos, umysł - ciało, życie - materia nieożywiona, rozum - emocje. Wykład Marka Jakubca dotyczyć będzie ostatniej pary: rozumu i emocji. Wykładom towarzyszą dodatki do Tygodnika Powszechnego, w całości dostępne na naszej stronie internetowej: https://www.granicenauki.pl/wielkie-pytania-8521. Dodatek poświęcony rozumowi i emocjom ukaże się maju.

Argumentacja, emocje i poznawcze domknięcie. Dlaczego w wielu sprawach nigdy nie będziemy w stanie się porozumieć? - wykład Marka Jakubca
Czas
: czwartek, 30 marca, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14

Wstęp wolny. Wykład zostanie nagrany. Nagrania poprzednich wykładów z serii „Granice Nauki” dostępne są na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem