Astronomia - astrochemia - astrobiologia

czwartek, 08.03.2018, 18:00
Kraków
W swoim wykładzie dr Łukasz Lamża opowie o związkach astronomii z astrochemią i astrobiologią.

Jeszcze 50 lat temu nie było jasne, czy w przestrzeni kosmicznej w ogóle mogą występować złożone związki chemicznie. Dziś mamy coraz lepsze rozeznanie w "molekularnym Wszechświecie" - trudno doprawdy znaleźć miejsce w Kosmosie, gdzie nie zachodziłyby jakieś procesy chemiczne. Istnieją w naszej Galaktyce chmury gazu zawierające metanol i etanol; w ogonach komet znajduje się aminokwasy i inne elementarne składniki chemiczne ziemskiego życia, a na wulkanicznym satelicie Jowisza, Io, występuje przedziwna chemia oparta na... siarce. Otwarte pozostaje pytanie, jak łatwo - i jak często - na bazie tego chemicznego bogactwa może dojść do powstania organizmów żywych.

Dr Łukasz Lamża jest filozofem przyrody, nauczycielem akademickim, tłumaczem, popularyzatorem nauki i dziennikarzem. Członek Centrum Kopernika i redaktor Tygodnika Powszechnego. Jego najnowsza książka „Wszechświat krok po kroku” znalazła się wśród 10 nominowanych w konkursie Mądra Książka Roku.

Czas: Czwartek, 8 marca, godz. 18:00

Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14 w Krakowie

Przygotowano w ramach realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika projektu „Wielkie Pytania cz. II: przełomy w nauce”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na upowszechnianie nauki.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem