Człowiek: dusza czy ciało? Czy religie wymagają dualizmu - wykład Piotra Sikory

czwartek, 02.03.2017, 18:00 do 19:30
Kraków
W czwartek 2 marca zapraszamy na wykład dr. hab. Piotra Sikory "Człowiek: dusza czy ciało? Czy religie wymagają dualizmu".

Dusza ludzka jest nieśmiertelna” – większość polskich katolików uczyła się tego zdania jako jednej z katechizmowych „Prawd wiary”. W połączeniu z empirycznie obserwowanym i niezaprzeczalnym faktem, że ciało ludzkie umiera, katechizmowa formuła sugeruje, że ludzkie dusza i ciało są (muszą być?) różnymi rzeczywistościami, dającymi się oddzielić od siebie częściami człowieka. Czy jednak dualizm duszy i ciała znajduje odzwierciedlenie w biblijnych traktatach, czy może stanowi spuściznę filozoficznej tradycji, którą przejęło chrześcijaństwo? Jak dualizm duszy i ciała wygląda w innych religiach, zwłaszcza religiach wschodu? Czy duchowość musi być "odcieleśniona"? Między innymi na te pytania odpowie w swoim wykładzie Piotr Sikora.

Piotr Sikora jest doktorem habilitowanym, filozofem i teologiem, pracownikiem Akademii Ignatianum oraz redaktorem i publicystą "Tygodnika Powszechnego".

Dziewiąty cykl wykładów "Granice Nauki" odbywa się pod hasłem "Zacieranie granic" - mamy na myśli zacieranie się lub przesuwanie granic pomiędzy kilkoma parami pojęć: człowiek - zwierzę, umysł - ciało, rozum - emocje, chaos - porządek, życie - materia nieożywiona, do jakiego dochodzi we współczesnej nauce. Każdej z tych par pojęć poświęcimy pięć wykładów oraz specjalny dodatek popularnonaukowy do "Tygodnika Powszechnego". Wykład dr. hab. Piotra Sikory nawiązuje do trzeciego dodatku ("Umysł i ciało"). Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami prelegenta.

Człowiek: dusza czy ciało? Czy religie wymagają dualizmu - wykład dr. hab. Piotra Sikory
Czas
: czwartek, 2 marca, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
Wstęp wolny. Wykład zostanie nagrany. Nagrania poprzednich wykładów z serii „Granice Nauki” dostępne są na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem