Emocjonalny kryzys demoliberalizmu - wykład Mateusza Tondery

poniedziałek, 29.05.2017, 16:00
Kraków
W najbliższym (poniedziałek 29 maja, godz. 16:00) wykładzie z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" zastanowimy się wraz z Mateuszem Tonderą (WPiA UJ), czy odwołanie do pojęć rozumu i emocji pozwala prawidłowo opisywać współczesne procesy społeczno-polityczne, zwłaszcza kryzys demoliberalizmu.

Podział na "emocjonalny populizm" i "racjonalną politykę głównego nurtu" zaciemnia obraz zachodzących obecnie na świecie i w Europie procesów. Jak zatem znaleźć język do opisu zjawisk jakie codziennie obserwujemy? Czy gwałtowny kryzys demokracji liberalnej ma swoje źródła w niezdolności tego system do zaspokojenia emocjonalnych potrzeb obywateli? Między innymi te zagadnienia w swoim wystąpieniu poruszy Mateusz Tondera. 

Mateusz Tondera (ur. 1986) jest prawnikiem, muzykiem i projektantem gier planszowych. Pracuje nad doktoratem z zakresu filozofii prawa. Współtworzy krakowski kolektyw muzyczny Stajnia Sobieski.

Wykłady z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" poświęcone są pięciu parom pojęć, pomiędzy którymi - z różnych perspektyw - współcześnie zacierają się granice. Mówimy o następujących parach pojęć: człowiek - zwierzę, porządek - chaos, umysł - ciało, życie - materia nieożywiona, rozum - emocje. Wykładom towarzyszą dodatki do Tygodnika Powszechnego, w całości dostępne na naszej stronie internetowej: https://www.granicenauki.pl/wielkie-pytania-8521. 

Emocjonalny kryzys demoliberalizmu - wykład Mateusza Tondery
Czas: poniedziałek, 29 maja, godz. 16:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14

Wstęp wolny. Wykład zostanie nagrany. Nagrania poprzednich wykładów z serii „Granice Nauki” dostępne są na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

 

Osoby powiązane z tym wydarzeniem