Empatia: kruche dobro. Wykład prof. Wojciecha Załuskiego

czwartek, 20.04.2017, 18:00 do 19:30
Kraków
W czwartek 20 kwietnia zapraszamy Państwa na wykład prof. Wojciecha Załuskiego (Uniwersytet Jagielloński, Centrum Kopernika) poświęcony empatii - "kruchemu dobru".

Empatia jest jedną z najważniejszych zdolności moralnych człowieka. Stanowi ono jednak dobro kruche. Kruchość empatii ma dwa aspekty, które zostaną dokładnie omówione na wykładzie. Po pierwsze, empatia w swojej "czystej" postaci daje się łatwo wyłączyć, skutkując niewrażliwością na sytuację innego człowieka. Po drugie, empatii przybiera często postaci niedoskonałe, które można nazwać "pseudo-empatią". W wykładzie zostanie także zbadana teza, głoszona m.in. przez Hobbesa i Nietzschego, że empatia "czysta" tak naprawdę nigdy nie występuje, tj. w przypadku rzekomej "empatii" zawsze mamy do czynienia w istocie z jedną z postaci "pseudo-empatii".

Wykłady z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" poświęcone są pięciu parom pojęć, pomiędzy którymi - z różnych perspektyw - współcześnie zacierają się granice. Mówimy o następujących parach pojęć: człowiek - zwierzę, porządek - chaos, umysł - ciało, życie - materia nieożywiona, rozum - emocje. Wykładom towarzyszą dodatki do Tygodnika Powszechnego, w całości dostępne na naszej stronie internetowej: https://www.granicenauki.pl/wielkie-pytania-8521. Dodatek poświęcony rozumowi i emocjom, m.in. z artykułem prof. Załuskiego, ukaże się maju.

Empatia: kruche dobro - wykład prof. Wojciecha Załuskiego
Czas: czwartek, 20 kwietnia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14

Wstęp wolny. Wykład zostanie nagrany. Nagrania poprzednich wykładów z serii „Granice Nauki” dostępne są na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

 

Osoby powiązane z tym wydarzeniem