Ewolucja naczelnych: od szczura do australopiteka

środa, 16.11.2016, 18:00
Kraków
W drugim wykładzie z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" dr Łukasz Lamża opowie o meandrach ewolucji naczelnych. Jak to się stało, że z niewielkich zwierzątek przypominających szczury w ciągu ok. 70 mln lat ewolucji wyłoniły się setki tak bardzo różniących się od siebie gatunków małp, a jedna z linii ewolucyjnych doprowadziła do powstania rodzaju ludzkiego.

Wszyscy wiedzą, że człowiek pochodzi od (kopalnych) małp. Ale skąd właściwie wzięły się małpy? Ze współczesnymi przedstawicielami naczelnych dzielimy znaczną część ewolucyjnej historii. Jak to się stało, że niewielkie ssaki o rozmiarach szczura wybrały nadrzewny tryb życia, by po wielu milionach lat część ich potomków zeszła z drzew jako bezpośredni przodkowie współczesnych ludzi? Ile wielkich ewolucyjnych przemian musiało nastąpić, by zwierzątka o podłużnym pysku, krótkich łapach i ogonach stały się dwunożnymi, bezogonowymi istotami o płaskiej twarzy? W swoim wykładzie m.in. na te pytania spróbuje odpowiedzieć dr Łukasz Lamża, członek Centrum Kopernika i redaktor działu naukowego "Tygodnika Powszechnego".

Nowy cykl wykładów "Granice Nauki" odbywać się będzie pod hasłem "Zacieranie granic" - mamy na myśli zacieranie się lub przesuwanie granic pomiędzy kilkoma parami pojęć: człowiek - zwierzę, umysł - ciało, rozum - emocje, chaos - porządek, życie - materia nieożywiona, do jakiego dochodzi we współczesnej nauce. Każdej z tych par pojęć poświęcimy pięć wykładów oraz specjalny dodatek popularnonaukowy do "Tygodnika Powszechnego". Pierwszy dodatek - poświęcony różnicom pomiędzy ludźmi i innymi zwierzętami, można w całości przeczytać na naszej stronie internetowej. Artykuł dr. Lamży, poświęcony "wstydliwej" części naszej ewolucji, znaleźć można tutaj.

Wykłady z serii "Granice Nauki IX: zacieranie granic" odbywać się będą w czwartki o godz. 18:00, w księgarnio-kawiarnii De Revolutionibus przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika,  finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

"Granice Nauki IX: zacieranie granic" - nowy cykl wykładów otwartych Centrum Kopernika
Ewolucja naczelnych: od szczura do australopiteka - wykład dr. Łukasza Lamży
Czas: środa, 16 listopada, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
Wstęp wolny

Osoby powiązane z tym wydarzeniem