Geometryczny umysł: od szczura do Euklidesa

środa, 09.11.2016, 18:00 do 19:30
Kraków
W środę 9 listopada o 18:00 zapraszamy na inauguracyjny wykład nowego cyklu "Granic Nauki" - dr Mateusz Hohol (IFIS PAN, Centrum Kopernika) opowie o tym, co łączy szczury oraz Euklidesa, czyli na czym opiera się nasza wiedza geometryczna.

Choć tylko ludzie stworzyli geometrię jako dyscyplinę akademicką, nasza wiedza geometryczna nie byłaby możliwa bez zdolności percepcyjnych związanych z odnajdywaniem się w środowisku, z których wiele dzielimy z innymi zwierzętami. Co to za zdolności i co sprawia, że ludzie potrafią zrobić z nich większy użytek, niż inne zwierzęta? Jak bardzo neuronalne mechanizmy, które leżą u podłoża naszej orientacji w przestrzeni, różnią się od analogicznych mechanizmów funkcjonujących w mózgach zwierząt? W jakim stopniu geometria euklidesowa jest wynalazkiem kulturowym, a w jakim wynika ze sposobu funkcjonowania naszego ciała? Między innymi na te pytania w swoim wykładzie udzieli odpowiedzi dr Hohol.

Nowy cykl wykładów "Granice Nauki" odbywać się będzie pod hasłem "Zacieranie granic" - mamy na myśli zacieranie się lub przesuwanie granic pomiędzy kilkoma parami pojęć: człowiek - zwierzę, umysł - ciało, rozum - emocje, chaos - porządek, życie - materia nieożywiona, do jakiego dochodzi we współczesnej nauce. Każdej z tych par pojęć poświęcimy pięć wykładów oraz specjalny dodatek popularnonaukowy do "Tygodnika Powszechnego". Pierwszy dodatek - poświęcony różnicom pomiędzy ludźmi i innymi zwierzętami, można w całości przeczytać na naszej stronie internetowej. Artykuł dr. Hohola (napisany wspólnie z B. Baranem) znaleźć można tutaj.

Wykłady z serii "Granice Nauki IX: zacieranie granic" odbywać się będą o godz. 18:00, w księgarnio-kawiarnii De Revolutionibus przy ul. Brackiej 14 w Krakowie. Zobacz program wykładów.

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika,  finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
 
"Granice Nauki IX: zacieranie granic" - nowy cykl wykładów otwartych Centrum Kopernika
Geometryczny umysł: od szczura do Euklidesa - wykład dr. Mateusza Hohola
Czas: środa, 9 listopada, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
Wstęp wolny

Osoby powiązane z tym wydarzeniem