Historia fitohormonów, czyli jak Darwin poruszył światem roślin

czwartek, 01.02.2018, 18:00
Kraków
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Granice Nauki! Tym razem zapraszamy na wykład Tomasza Gełdona pt. "Historia fitohormonów, czyli jak Darwin poruszył światem roślin"

Zagadnienie koordynacji wzrostowej i ruchowej roślin zwróciło uwagę nauki stosunkowo późno – w XIX wieku. Badania, które doprowadziły do wykrycia chemicznego regulatora tych procesów – tzw. auksyn – zapoczątkował sam Karol Darwin. Okazało się, że rośliny wcale nie są takie statyczne. Dzięki wytwarzanym hormonom i prostym mechanizmom reakcyjnym ich życie jest niezwykłą odpowiedzią na skomplikowane pytania stawiane przez warunki środowiskowe. Wymiar tego dialogu jest nie tylko naukowy - wiedza o fitohormonach jest szeroko wykorzystywana w rolnictwie, ogrodnictwie czy gospodarstwie domowym.

mgr inż. Tomasz Gełdon – Pan od Przyrody, nosiciel kaganka oświaty. Na co dzień uczy biologii w V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, rozmyśla i pali fajkę.

Przygotowano w ramach realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika projektu „Wielkie Pytania cz. II: przełomy w nauce”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na upowszechnianie nauki.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem