Historia mózgu: od aleksandryjskich medyków po neuroplastyczność

czwartek, 28.09.2017, 19:00
Kraków
28 września zapraszamy na dwa kolejne wykłady z cyklu Granice Nauki X: przełomy w nauce.

Pierwsze wzmianki o mózgu i wpływie jego uszkodzeń na zachowanie pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Wśród uczonych długo jednak dominował pogląd, że mózg jest jednolitą substancją. Odkrycie elektrycznej aktywności mózgu, a następnie jego komórkowej budowy i modularności, zapoczątkowało erę nowożytnej neuronauki. Współcześnie coraz lepiej rozumiemy biochemiczne mechanizmy regulujące pracę mózgu oraz to, w jaki sposób pomiędzy konkretnymi neuronami oraz całymi obszarami mózgu tworzą się połączenia.

O zawiłej historii odkrywania mózgu i ewolucji ludzkich poglądów na to, co znajduje się w naszych głowach, opowie w swoim wykładzie dr. Mateusz Hohol.

Dr Mateusz Hohol kognitywistą, pracownikiem IFIS PAN, członkiem Centrum Kopernika. Zajmuje się także popularyzacją nauki, współpracuje z redakcjami „Tygodnika Powszechnego” i „Polityki”.

„Wielkie Pytania cz. II: Przełomy w nauce” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem