Jak powstało życie? Wykład dr. Łukasza Lamży

czwartek, 27.04.2017, 18:00 do 19:30
Kraków
W czwartek 27 kwietnia zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Granice Nauki: zacieranie granic. Z dr. Łukaszem Lamżą, filozofem przyrody, porozmawiamy o aktualnych koncepcjach powstania życia.

Wyobrazić sobie powstanie życia z materii nieożywionej – to zadanie niełatwe, które nie udało się jeszcze nikomu. Nawet najprostsze organizmy żywe są dziś cudownie finezyjnymi istotkami, których nie da się łatwo rozłożyć na części pierwsze albo stopniowo upraszczać, uzyskując coraz to prostsze, „prawie żywe” obiekty. Spróbujmy wydzielić trzy główne aspekty świata biologicznego – strukturę, energię i informację – i przyjrzeć się przez ich pryzmat problemowi abiogenezy, czyli wyłonienia się życia z nie-życia. Może coś nam się z tego ulepi?

Dr Łukasz Lamża (Centrum Kopernika, Tygodnik Powszechny) jest filozofem przyrody, nauczycielem akademickim, dziennikarzem naukowym i tłumaczem. Dzień przed jego wykładem, w środę 26 kwietnia, ukaże się nowy numer "Tygodnika Powszechnego" (18-19/2017) ze specjalnym dodatkiem "Życie / nie-życie" pod redakcją Łukasza Lamży. Dodatek będzie w całości dostępny na stronach internetowych Centrum Kopernika. 

Jak powstało życie? Wykład dr. Łukasza Lamży
Czas: czwartek, 27 kwietnia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14

Wstęp wolny. Wykład zostanie nagrany. Nagrania poprzednich wykładów z serii „Granice Nauki” dostępne są na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem