Konkurencja vs współpraca: jak dobór naturalny porządkuje chaos

czwartek, 19.01.2017, 18:00 do 19:30
Kraków
W swoim wykładzie biolog ewolucyjny i popularyzator nauki dr Szymon Drobniak (UJ) opowie o tym, jak dobór naturalny wprowadza do na pozór chaotycznego świata interakcji między zwierzętami powtarzalność i porządek.

Dlaczego króliki z reguły biegają szybciej od lisów? Ponieważ dla królika jest to wyścig o życie, a dla lisa – o obiad. Naciski selekcyjne są słabsze u drapieżników niż u ich ofiar. Richard Dawkins żartobliwie nazwał ten fakt biologiczny zasadą życie kontra obiad.
Biologiczne interakcje miedzy osobnikami – zarówno wewnątrz gatunku jak i międzygatunkowe – nie są całkowicie chaotyczne. Jednym z najciekawszych wytworów doboru naturalnego są rozmaite strategie zachowania, które wprowadzają pewien porządek i powtarzalność do ekosystemów. Niektóre z tych strategii – kooperacji lub rywalizacji – są ewolucyjnie stabilne, czyli występują w populacji przez wiele pokoleń. Inne szybko się zmieniają. Wszystkie mogą podlegać dodatkowym „prawom”, takim jak zasada życie kontra obiad.
W swoim wykładzie dr Szymon Drobniak wyjaśni, jak na pozór chaotyczne interakcje między organizmami poprzez naciski selekcyjne układają się w powtarzalne strategie, które w dodatku pojawić się mogą niezależnie u rozmaitych gatunków.

Dziewiąty cykl wykładów "Granice Nauki" odbywa się pod hasłem "Zacieranie granic" - mamy na myśli zacieranie się lub przesuwanie granic pomiędzy kilkoma parami pojęć: człowiek - zwierzę, umysł - ciało, rozum - emocje, chaos - porządek, życie - materia nieożywiona, do jakiego dochodzi we współczesnej nauce. Każdej z tych par pojęć poświęcimy pięć wykładów oraz specjalny dodatek popularnonaukowy do "Tygodnika Powszechnego", pierwsze dwa dodatki: "Człowiek a zwierzę" oraz "Porządek i chaos" w całości dostępne są na naszych stronach internetowych. Zachęcamy zwłaszcza do przeczytania dwóch artykułów napisanych przez dr. Drobniaka: "Narzędzia spółka zoo" oraz "Bzyki, świergoty, tańce i trele".

Konkurencja vs współpraca: jak dobór naturalny porządkuje chaos - wykład dr. Szymona Drobniaka
Czas: czwartek, 19 stycznia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14 w Krakowie

Wstęp wolny. Wykład będzie nagrywany. Nagrania wcześniejszych wykładów z serii "Granice Nauki" można znaleźć na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

Osoby powiązane z tym wydarzeniem