Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Magnetyczne wiry, bąble i skyrmiony. Czy czeka nas rewolucja w elektronice?

środa, 21.11.2018, 18:00
Kraków
W środę 21 listopada o godz. 18:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Nauka na żywo", podczas którego dr Michał Krupiński opowie o nadciągającej rewolucji w elektronice.

Gdy na Brackiej w Krakowie pada deszcz, spadające z impetem krople szybko tworzą na kałużach bąble i wiry. Podobnie struktury możemy znaleźć nie tylko na wodzie, ale również na powierzchni materiałów magnetycznych. Czasami towarzyszą im jeszcze ciekawsze obiekty - skyrmiony, zwane również magnetycznymi jeżami. Te egzotyczne struktury były dotychczas obserwowane jedynie w bardzo niskich temperaturach, jednak od niedawna potrafimy je wzbudzać także w temperaturze pokojowej. Otwiera to szeroką drogę do ich zastosowań w nowego typu procesorach i pamięciach. Czy zwiastuje to nadchodzącą rewolucję w elektronice?

Spotkanie będzie transmitowane na żywo:

Michał Krupiński jest doktorem fizyki, pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Zajmuje się również popularyzacją nauki. Laureat specjalnego wyróżnienia w konkursie Popularyzator Nauki 2013 PAP i MNiSW.

"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem