Molekularne klocki, czyli ludzkim głosem o biologii syntetycznej

wtorek, 30.05.2017, 18:00 do 19:30
Kraków
We wtorek 30 maja zapraszamy na ostatni wykład z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" - dr Anna Bartosik opowie o tym, w jaki sposób biolodzy syntetyczni próbują stworzyć sztuczne życie.

molekularne_klocki_czyli_ludzkim_glosem_o_biologii_syntetycznej_anna_bartosik

Biologia syntetyczna to szybko rozwijająca się nauka, skupiająca się na rzeczywistym odtwarzaniu prostych układów ożywionych – czy to na bazie faktycznych organizmów żywych, czy też „od zera”, na przykład w pęcherzykach tłuszczowych stanowiących proste modele komórek. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwala naukowcom na coraz lepsze rozumienie żywych komórek, co ma niebagatelne znaczenie choćby w medycynie. Stanowi także interesujący punkt wyjścia do rozważań filozoficznych na temat tego, czym właściwie jest życie i co je różni od materii nieożywionej. 

Dr Anna Bartosik jest biolożką i popularyzatorką nauki, prowadziła badania w Instytucie Biochemii Maxa Plancka, Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej oraz w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Współpracuje z działem naukowym "Tygodnika Powszechnego" (czytaj wszystkie artykuły prelegentki).

Wykłady z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" poświęcone są pięciu parom pojęć, pomiędzy którymi - z różnych perspektyw - współcześnie zacierają się granice. Mówimy o następujących parach pojęć: człowiek - zwierzę, porządek - chaos, umysł - ciało, życie - materia nieożywiona, rozum - emocje. Wykładom towarzyszą dodatki do Tygodnika Powszechnego, w całości dostępne na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do przeczytania artykułu Anny Bartosik "Nowe stworzenie", który ukazał się w ramach dodatku Życie / Nie-Życie.

Molekularne klocki, czyli ludzkim głosem o biologii syntetycznej - wykład dr Anny Bartosik
Czas
: wtorek, 30 maja, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14 w Krakowie

Wstęp wolny. Wykład zostanie nagrany. Nagrania poprzednich wykładów z serii „Granice Nauki” dostępne są na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem