Przełomy w fizyce. Od Newtona do Hawkinga

czwartek, 22.03.2018, 19:00
Kraków
W czwartek 22 marca zapraszamy na dwa spotkania w ramach cyklu "Granice Nauki: Przełomy w nauce".

W numerze Tygodnika Powszechnego (13/2017) ukazał się kolejny dodatek z cyklu „Wielkie Pytania” – tym razem poświęcony przełomom w fizyce (w całości dostępny tutaj). W dodatku przyglądamy się m.in. największej zagadce świata kwantów – kwantowemu splątaniu i nierówności Bella, zmierzchowi cząstek i triumfowi pól – czyli temu, czy fizyka implikuje materializm, teorii chaosu i problemowi wyliczenia grawitacji w układzie trzech ciał, dorobkowi Stephena Hawkinga, a także rozmawiamy z astrochemikiem Nigelem Masonem o obcych globach.

W spotkaniu wezmą udział: dr hab. Sebastian Szybka, fizyk i kosmolog, autor artykułu o nierozwiązanym przez Newtona problemie trzech ciała, oraz red. Michał Kuźmiński, dziennikarz naukowy i zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", autor wywiadu z prof. Masonem.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Obydwa spotkania zostaną nagrane, a nagrania udostępnione na kanale youtube.com/copernicuscenter, na którym znajdują się także nagrania ponad 100 poprzednich wykładów i dyskusji w ramach serii „Granice Nauki”.

Przygotowano w ramach realizowanego przez Fundację Centrum Kopernika projektu „Wielkie Pytania cz. II: przełomy w nauce”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków na upowszechnianie nauki.