Psychologia i zwierzęta: od maszyn po osoby badane

czwartek, 15.12.2016, 18:00
Kraków
W czwartek 15 grudnia zapraszamy na ostatni w tym roku spotkanie z serii "Granice Nauki IX: zacieranie granic". Bartłomiej Kucharzyk (Uniwersytet Jagielloński, Centrum Kopernika) opowie o tym, jak w psychologii na przestrzeni lat zmieniało się podejście do umysłów zwierząt.

Dla behawiorystów umysły zwierząt były "czarnymi skrzynkami" - sejfami z tajemniczą zawartością, których zabezpieczeń nie mogły sforsować żadne metody psychologii ani innych nauk empirycznych. Sceptycyzm behawiorystów nie był jednak uzasadniony: uzbrojeni w w metody nauk biologicznych etolodzy z powodzeniem włamali się do sejfów porzuconych przez behawiorystów, wykradając z nich wiele tajemnic dotyczących funkcjonowania zwierzęcych umysłów. Ich sukcesy przyczyniły się do upadku behawioryzmu i zmiany paradygmatu w psychologii. Podczas ostatniego w tym roku spotkania z cyklu "Granice Nauki" Bartłomiej Kucharzyk opowie o tym, jak zmieniało się podejście do zwierząt w psychologii, czego zwieńczeniem stały się współczesne badania nad osobowością zwierząt.

Nowy cykl wykładów "Granice Nauki" odbywa się pod hasłem "Zacieranie granic" - mamy na myśli zacieranie się lub przesuwanie granic pomiędzy kilkoma parami pojęć: człowiek - zwierzę, umysł - ciało, rozum - emocje, chaos - porządek, życie - materia nieożywiona, do jakiego dochodzi we współczesnej nauce. Każdej z tych par pojęć poświęcamy pięć wykładów oraz specjalny dodatek popularnonaukowy do "Tygodnika Powszechnego". Pierwszy ("Człowiek a zwierzę") oraz drugi ("Porządek i chaos") dodatek znaleźć można w całości na naszej stronie internetowej. W swoim wykładzie Bartłomiej Kucharzyk szerzej opisze zagadnienie zaryoswane w artykule "Gatunki psychologii".

Psychologia i zwierzęta: od maszyn po osoby badane
Czas: czwartek, 15 grudnia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
Wstęp wolny

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika,  finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem