Rewolucja psychofarmakologiczna w psychiatrii

czwartek, 28.09.2017, 18:00
Kraków
28 września zapraszamy na kolejne dwa wykłady w ramach cyklu "Granice Nauki X: przełomy w nauce"

Do lat 50. ubiegłego wieku psychiatria opierała się przede wszystkim na psychoanalizie, a stosowanie środków farmakologicznych do leczenia zaburzeń psychicznych nie było powszechną praktyką. Odkrycia w neurofizjologii i biochemii pozwoliły jednak na wprowadzenie pierwszych leków m.in. na depresję i schizofrenię, a osiągane wówczas sukcesy kliniczne doprowadziły do całkowitej zmiany podejścia w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby psychiczne.

W swoim wykładzie Bartosz Janik (UJ, Centrum Kopernika) opowie o przebiegu farmakologicznej rewolucji i jej konsekwencjach zarówno we współczesnej praktyce psychiatrycznej, jak i w ramach obowiązującego paradygmatu nauk o mózgu oraz zachowaniu.

Bartosz Janik jest doktorantem na wydziałach Prawa i Administracji oraz Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkiem Centrum Kopernika.

„Wielkie Pytania cz. II: Przełomy w nauce” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Osoby powiązane z tym wydarzeniem