Wybory - czyny policzalne

poniedziałek, 01.04.2019, 18:00
Kraków
W poniedziałek 1 kwietnia zapraszamy o godz. 18:00 do księgarnio-kawiarni De Revolutionibus na ul. Brackiej 14 w Krakowie na wykład politologa i publicysty, dr. hab. Jarosława Flisa.

Z jednej strony wiemy, że ludzkie zachowania układają się w powtarzalne wzory. Z drugiej zaś strony czasami bardzo trudno jest te wzory odczytać z wielu różnych, jednostkowych zachowań. Istnieją jednak bardzo łatwo policzalne zachowania - takie jak wybory polityczne - które stanowią wdzięczny obszar badań dla socjologów.

Podczas wykładu dr. hab. Jarosława Flisa - socjologa, publicysty, komentatora politycznego - na trzech przykładach: nieważnych głosów w wyborach sejmikowych, systemu d'Hondta i przechyłów terytorialnych - przyjrzymy się rozmaitym związkom pomiędzy matematyką a zachowaniami społecznymi. I dowiemy, jak przy pomocy narzędzi statystycznych możemy tak poprawiać reguły gry politycznej, by toczyła się ona z większą troską o dobro wspólne i mniejszym zagrożeniem partykularyzmem.

Czas: Poniedziałek, 1 kwietnia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14 w Krakowie
Transmisja: Youtube.com/CopernicusCenter

Dr hab. Jarosław Flis pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego".

Osoby powiązane z tym wydarzeniem