Wychowane na człowieka: o małpach, które myślały, że są ludźmi

czwartek, 01.12.2016, 18:00 do 19:30
Kraków
W czwartek 1 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się kolejny wykład z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic". Łukasz Kwiatek (Centrum Kopernika, Tygodnik Powszechny) przybliży nam historię małp człekokształtnych wychowywanych w ludzkich rodzinach.

Jak bardzo natura małpy może zmienić się pod wpływem ludzkiej kultury? Takie pytania zadawali sobie autorzy eksperymentów polegających na wychowaniu krzyżowym szympansów i innych małp człekokształtnych w ludzkich rodzinach, którym to eksperymentom bacznie przyglądał się cały naukowy świat przez kilkadziesiąt lat ubiegłego stulecia. Pod jakimi względami małpy wychowane niczym ludzkie dzieci przypominały ludzi, a pod jakimi - przedstawicieli własnego gatunku? Dlaczego eksperymenty te najczęściej miały smutny finał? Czy i dzisiaj wychowuje się małpy na ludzi? Między innymi na te pytania odpowie w swoim wykładzie Łukasz Kwiatek.

Nowy cykl wykładów "Granice Nauki" odbywa się pod hasłem "Zacieranie granic" - mamy na myśli zacieranie się lub przesuwanie granic pomiędzy kilkoma parami pojęć: człowiek - zwierzę, umysł - ciało, rozum - emocje, chaos - porządek, życie - materia nieożywiona, do jakiego dochodzi we współczesnej nauce. Każdej z tych par pojęć poświęcamy pięć wykładów oraz specjalny dodatek popularnonaukowy do "Tygodnika Powszechnego". Pierwszy dodatek - na temat różnic pomiędzy ludźmi i innymi zwierzętami, można w całości przeczytać na naszej stronie internetowej. W swoim wykładzie Łukasz Kwiatek szerzej opisze historie zarysowane w artykule wchodzącym w skład dodatku.

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika,  finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Wychowane na człowieka: o małpach, które myślały, że są ludźmi - wykład Łukasza Kwiatka w ramach cyklu "Granice Nauki IX: zacieranie granic"
Czas: czwartek, 1 grudnia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14
Wstęp wolny

Osoby powiązane z tym wydarzeniem