Zagadkowa ciemna materia

czwartek, 16.11.2017, 19:00
Kraków
W kolejnym wykładzie z cyklu "Granice Nauki" posłuchamy o historii pojęcia ciemnej materii i współczesnych poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie, czym ona jest.

W 1933 roku astronom Fritz Zwicky zauważył, że galaktyki wchodzące w skład gromady Coma poruszają się znacznie szybciej niż powinny, biorąc pod uwagę masę tej gromady wywnioskowaną na podstawie jej obserwowanej jasności. Zwicky doszedł zatem do wniosku, że większość materii budującej gromadę Coma nie świeci - jest ciemna. To początek pojęcia ciemnej materii w fizyce i astronomii. W czasie wykładu zostanie wyjaśnione, jaka była ewolucja tego pojęcia, czym może być i czym nie może ciemna materia, dlaczego jest ona tak ważna i budzi takie zainteresowanie, jak jej szukać oraz jakie są z nią związane kontrowersje.

Dr Joanna Jałocha-Bratek jest fizykiem, obecnie na Politechnice Krakowskiej. Zajmuje się przede wszystkim badaniem galaktyk spiralnych, zwłaszcza problemem ich mas, rozkładu materii oraz obecnością w ich wnętrzach ciemnej materii niebarionowej

„Wielkie Pytania cz. II: Przełomy w nauce” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.