Zmysł liczby: co zwierzęta wiedzą o matematyce? Wykład dr. Krzysztofa Cipory

czwartek, 05.01.2017, 18:00
Kraków
W czwartek 5 stycznia zapraszamy na pierwszy w 2017 roku wykład z cyklu „Granice Nauki: zacieranie granic”. Dr Krzysztof Cipora (Uniwersytet w Tybindze, Centrum Kopernika) opowie o fascynujących odkryciach naukowych na temat zdolności przeróżnych zwierząt do oceniania ilości, liczebności, a nawet posługiwania się abstrakcyjnym pojęciem liczby.

Nie tylko szympansica Ai oraz papuga Alex mogłyby nas zadziwić swoimi zdolnościami proto-matematycznymi. W swoim wykładzie dr Krzysztof Cipora opowie zarówno o tych najsłynniejszych „matematykach” wśród zwierząt (różnych od człowieka), jak i o bardziej podstawowych zdolnościach percepcyjno-numerycznych – swoistym „zmyśle liczby” – który dzielimy z wieloma gatunkami. Prężnie rozwijająca się dziedzina psychologii, jaką jest poznanie matematyczne, pokazuje, jak głęboko sięgają ewolucyjne korzenie naszych zdolności matematycznych – tych samych, które pozwoliły człowiekowi stanąć na księżycu, ujarzmić energię jądrową, a także… opracować metody badania proto-matematycznych zdolności innych zwierząt.

Krzysztof Cipora jest doktorem psychologii, zajmuje się badaniem, w jaki sposób umysł człowieka przetwarza i reprezentuje liczby. Zapraszamy do zapoznania się z jego artykułami i poprzednimi wykładami oraz współprowadzonym przez niego kursem z poznania matematycznego na Copernicus College.

Zmysł liczby: co zwierzęta wiedzą o matematyce? Wykład dr. Krzysztofa Cipory
Czas: czwartek, 5 stycznia, godz. 18:00
Przestrzeń: De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14

Wstęp wolny. Wykład zostanie nagrany. Nagrania poprzednich wykładów z serii „Granice Nauki” dostępne są na kanale Youtube.com/CopernicusCenter

Osoby powiązane z tym wydarzeniem